Kiedy i jak najlepiej zabezpieczyć psa przed kleszczami?

FLUTD czyli Syndrom Urologiczny Kotów (SUK) – objawy, diagnostyka i leczenie
22 maja 2018

Kiedy i jak najlepiej zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Wiosenna pogoda sprzyja nie tylko coraz dłuższym spacerom z naszymi czworonożnymi pupilami. Wraz z nastaniem cieplejszych dni uaktywniają się bowiem kleszcze, czyli pasożyty, które szczególnie chętnie atakują właśnie psy. Zdecydowana większość właścicieli zdaje sobie sprawę z tego, jak poważne i trudne do leczenia choroby są przenoszone przez kleszcze. Jak zatem możemy ochronić naszego czworonoga przed złapaniem kleszcza?

Kiedy kleszcze zaczynają być aktywne ?
Kleszcze, czyli pasożyty z rodziny pajęczaków, uaktywniają się już przy temperaturze powietrza wynoszącej około 7 stopni Celsjusza. To właśnie wiosną, po ustąpieniu zimowych mrozów, przypada pierwszy okres ich zwiększonej aktywności, który trwa aż do czerwca. Kolejnym okresem, kiedy psy wyjątkowo często „łapią” kleszcze, jest czas między sierpniem a październikiem. Z tego powodu środki chroniące czworonogi przed kleszczami warto stosować od wiosny aż pierwszych jesiennych przymrozków.

W jakich miejscach spotkasz najwięcej kleszczy?
Wbrew pozorom do miejsc bytowania tych pasożytów nie zaliczają się wyłącznie wysokie krzewy i szeroko rozumiane zarośla. Tak naprawdę coraz częściej kleszcze zamieszkują niewysokie rośliny na miejskich rabatach i w przydomowych ogródkach, a nawet trawniki w parkach. Z tego powodu nawet z pozoru niegroźny szybki spacer z pieskiem pod blok może nieść ze sobą zagrożenie złapania kleszcza przez naszego pupila.

Przede wszystkim obserwacja
Podstawowym sposobem na uchronienie czworonoga przed ukąszeniem jest dokładne przeglądanie jego sierści po każdym spacerze. Kleszczom bowiem zajmuje sporo czasu przemieszczenie się w głąb sierści psa i dotarcie aż do jego skóry, co oznacza, że możemy wychwycić je podczas tej wędrówki. Jeśli na ciele psa zauważymy kleszcze, które nie zdążyły jeszcze ukąsić, łatwym patentem na ich usunięcie jest sięgnięcie w tym celu po zwykłą rolkę do czyszczenia ubrań.

Jaki jest najlepszy środek na kleszcze?
W sytuacji, kiedy kilkakrotnie wyłapywaliśmy na sierści naszego pupila kleszcze, które jeszcze nie zdążyły wczepić się w skórę, warto zainwestować w sprawdzony środek przeciwkleszczowy. Do wyboru mamy obroże przeciwpasożytnicze, preparaty w kroplach, aerozole oraz tabletki. Obroże są wyjątkowo wygodną formą ochrony przed kleszczami, jednak aby skutecznie działały, powinny być noszone przez cały czas, także w mieszkaniu. Preparaty w kroplach są wysoce skuteczne, lecz ich aplikacja może być utrudniona, a działanie znacznie łagodniejsze u psów z długą, gęstą sierścią. Z kolei środki ochronne w sprayu dzielą się na te działające przez kilka godzin oraz takie o długofalowym działaniu. Aplikując krople i aerozole chroniące przed kleszczami, należy pamiętać, że tuż przed i po aplikacji przez kilka dni nie powinno się kąpać psa. Pochlebne opinie zbierają również tabletki przeciwpasożytnicze, choć wielu właścicieli czworonogów skarży się, że ich pupile mają problem z ich właściwym przyjęciem tabletek wraz z pożywieniem.

Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać i odstraszać kleszcze, aniżeli usuwać je z ciała zwierzaka samodzielnie czy też u weterynarza. Nawet najbardziej profesjonalnie i szybko wyjęty kleszcz stanowi dla zdrowia psa spore zagrożenie – może on zostać zarażonym takimi chorobami jak borelioza czy też babeszjoza. Dlatego koniecznie zabezpieczmy naszego pupila przed kleszczami w nadchodzącym sezonie na długie spacery.