Pies kontra fajerwerki. Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

Rozszerzenie i skręt żołądka u Twojego psa – wszystko, co musisz wiedzieć
20 września 2018
Podstawowa profilaktyka zdrowotna u kotów
30 marca 2019

Pies kontra fajerwerki. Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

Okres świąteczno-noworoczny to czas niezwykle trudny dla zwierząt, zarówno domowych, jak i dzikich. Podczas gdy ludzie hucznie świętują nadejście Nowego Roku wystrzeliwując w niebo fajerwerki, psy zazwyczaj reagują na hałas drżeniem, skomleniem, piszczeniem, bieganiem z kąta w kąt, a nawet ucieczką. Co zrobić, aby nasze pupile przestały bać się sztucznych ogni i zapewnić im spokój oraz radość spędzania Sylwestra z nami?

Bądź spokojny i opanowany

Jeśli widzisz, że pies się boi, pod żadnym pozorem nie pocieszaj, nie przytulaj, nie głaszcz go chętniej niż zwykle, ponieważ takie zachowanie tylko nasili w nim przekonanie, że grozi mu niebezpieczeństwo. Dawaj psu przez cały czas odczuć, że wszystko jest w najlepszym porządku, a odgłosy na zewnątrz są czymś najzupełniej normalnym. Kiedy zwierzak chowa się w bezpiecznym dla niego miejscu, pozwól mu tam zostać. Obserwuj go jednak i czuwaj, aby nie zrobił sobie krzywdy.

Zostań z psem w domu

W Sylwestra wyprowadź psa na spacer zanim rozpoczną się pokazy sztucznych ogni i pamiętaj, aby był na smyczy. Psy, które boją się hałasów często reagują na nie ucieczką, dlatego zadbaj o to, aby na obroży znalazły się aktualne dane na wypadek, gdyby pies zerwał się ze smyczy podczas spaceru. Przygotuj mieszkanie zamykając wszystkie okna i drzwi tak, aby jak najmniej było słychać dźwięki z zewnątrz. Zasuń również rolety czy też zasłony, aby błyski światła nie docierały do wewnątrz pomieszczenia.

Odwróć uwagę psa

Najlepiej będzie odwrócić uwagę pupila poprzez kojącą i spokojną muzykę. Mogą to być odgłosy natury lub radio, dzięki czemu częściowo zagłuszymy dźwięki fajerwerków pochodzące z zewnątrz. Dodatkowo zadbajmy o to, aby odwrócić uwagę psa od hałasu poprzez wspólną zabawę, zwłaszcza taką, którą lubi najbardziej. Dobrym wyborem będzie również ćwiczenie komend albo schowanie przysmaków, które pies sam musi odnaleźć.

Spróbuj przyzwyczaić zwierzę do hałasu

Dobrym rozwiązaniem może być również próba przyzwyczajenia psa do dźwięków sztucznych ogni. Kilka tygodni przed sylwestrem włącz w obecności psa film z dźwiękiem fajerwerków. Odtwarzaj nagranie podczas robienia czegoś przyjemnego dla psa np. zabawy, głaskania czy jedzenia. Dzięki temu sztuczne ognie mogą stać się dla pupila akceptowalne lub nawet niezauważalne.

Skontaktuj się z weterynarzem

Jeżeli twój pies ma fobię przed fajerwerkami lub jego strach jest ekstremalny, a żaden ze sposobów nie pomaga, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem i poproś o radę jak pomóc zwierzęciu, aby czuło się komfortowo podczas sylwestrowych hałasów.

Pamiętajmy, aby przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, a planując opiekę nad zwierzęciem w trakcie Sylwestra odwołujmy się do naszych wcześniejszych doświadczeń związanych z zachowaniem psa podczas podobnych sytuacji. A wszystko po to, aby okres noworoczny dla nas był świetną zabawą, a dla zwierzaka jak najmniej stresującym wspomnieniem.