Rozszerzenie i skręt żołądka u Twojego psa – wszystko, co musisz wiedzieć

Wymioty u kota i psa – co zrobić, gdy zwierzę wymiotuje lub ma biegunkę
7 sierpnia 2018
Pies kontra fajerwerki. Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?
29 grudnia 2018

Rozszerzenie i skręt żołądka u Twojego psa – wszystko, co musisz wiedzieć

W naszej praktyce często spotykamy się – często podczas nocnych dyżurów – z czworonogami, które potrzebują szybkiej pomocy z powodu zagrożenia życia wynikającego z ORŻ, czyli ostrego rozszerzenia żołądka bądź rozszerzenia ze skrętem żołądka. Jak wielu właścicieli psów wie, jakie są objawy tego wysoce niebezpiecznego schorzenia? Jeżeli zależy Ci na zdrowiu Twojego pupila, koniecznie zapoznaj się z poniższym kompendium wiedzy na temat rozszerzenia oraz skrętu żołądka.

Rozszerzenie i skręt żołądka – objawy

Przede wszystkim pragniemy podkreślić, że symptomy rozszerzenia żołądka pojawiają się nagle i postępują bardzo szybko. Dlatego kluczowa jest niezwłoczna reakcja właściciela! Co powinno zaalarmować każdego opiekuna czworonoga? Do podstawowych objawów należą niepokój, ślinotok oraz próby wymiotów. Oprócz tego u psa występują trudności w oddychaniu, a sam oddech wyraźnie się spłyca. Poza tym, że zwierzę wyraźnie cierpi i jest osłabione, szczególną uwagę zwraca jego brzuch, który znacznie się powiększa, a ponadto staje się bolesny oraz napięty. Kombinacja takich objawów charakterystycznych dla rozszerzenia żołądka może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci zwierzęcia, dlatego koniecznie reagujmy szybko!

Co dzieje się w organizmie chorego zwierzęcia?

Jak sama nazwa wskazuje, rozszerzenie żołądka spowodowane jest nadmiernym rozciągnięciem tego organu na skutek zgromadzonego w nim gazu. Powiększony żołądek wykazuje tendencję do obracania się wokół własnej osi, co uniemożliwia przemieszczanie się gazów do przełyku czy też jelita cienkiego. Jednocześnie wewnątrz żołądka przez cały czas generowane są spore ilości gazów, które jeszcze mocniej go powiększają. Choroba ta ma przebieg nadostry, co oznacza, że brak pomocy lekarza weterynarii z całą pewnością doprowadzi do śmierci psa już po kilku godzinach. Do wyjątkowo groźnych następstw skrętu żołądka należą spadek ciśnienia krwi, niedokrwienie narządów znajdujących się w jamie brzusznej: jelit, wątroby i nerek oraz arytmia serca. Do krwiobiegu chorego zwierzęcia uwalniane są spore ilości toksyn, a ponadto występują zaburzenie krzepnięcia krwi, prowadzące do powstawania zatorów. W przypadku wystąpienia skrętu żołądka najczęściej towarzyszy mu również skręt śledziony.

Jak postępować w przypadku rozszerzenia lub skrętu żołądka u zwierzęcia?

Jeżeli u Twojego psa pojawi się rozszerzenie lub skręt żołądka, bezwzględnie konieczna będzie jego hospitalizacja oraz leczenie operacyjne. Na początku lekarz weterynarii powinien wykonać badanie RTG aby zdiagnozować, czy ma do czynienia z rozszerzeniem żołądka, czy też z jego skrętem. Przede wszystkim podczas hospitalizacji leczony jest wstrząs, jaki pojawia się w organizmie pacjenta, a oprócz tego wykonywane zostaje odbarczenie żołądka. Konieczne jest również przeprowadzenia zabiegu gastropeksji, czyli przyszycia żołądka do ściany jamy brzusznej.  Zabieg ten zapobiega następnym skrętom żołądka ale nie zapobiega rozszerzeniom żołądka dlatego tak ważne jest by właściciel wiedział jak postępować z psem nawet po udanym zabiegu. Niekiedy niezbędne jest również chirurgiczne usunięcie skręconej śledziony bądź fragmentów ściany żołądka, w których w wyniku niedokrwienia doszło do martwicy.

Leczenie trwa również po operacji

Po udanej interwencji chirurgicznej konieczna jest intensywna hospitalizacja psa przez okres od 48 do 72 godzin. Wynika to z faktu, iż u zwierzęcia może rozwinąć się szereg powikłań, takich jak zastój krwi w naczyniach, utrata znacznej ilości krwi, zaburzenie poziomu elektrolitów oraz równowagi kwasowo-zasadowej, a także różnego typu zakażenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta przeprowadza się u niego odpowiednio dopasowane badania – pomiar ciśnienia, badania krwi oraz ekg. Wdrażane są również płynoterapia, antybiotykoterapia bądź terapia przeciwbólowa.

Co przyczynia się do wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka?

Mimo że nadal nieznane są bezpośrednie przyczyny skrętu żołądka, to można wyróżnić szereg czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Zdecydowanie najbardziej narażone są rasy psów o specyficznej budowie, czyli z tzw. głęboką klatką piersiową – ryzyko jest w tym przypadku zwiększone aż o 170%! O 110% zwiększa się ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, jeżeli pies na co dzień jada z miski znajdującej się na podwyższeniu. Niekorzystny wpływ ma również podawaniu czworonogowi tylko jednego, bardzo obfitego posiłku. Oprócz tego pies będzie bardziej podatny na rozszerzenie żołądka, jeśli takie przypadki występowały u jego rodziców i rodzeństwa. Do grupy zwiększonego ryzyka zaliczają się również psy starsze – w wieku powyżej 7 lat – oraz o masie ciała większej niż 50 kg. Ponadto psy chorują znacznie częściej niż suki. Wiele osób może być zaskoczone, że kolejnym czynnikiem ryzyka jest również niedowaga u zwierzęcia. Duże znaczenie mają również nawyki żywieniowe – niezdrowe jest łapczywe jedzenie połączone z połykaniem powietrza, a także intensywna aktywność po posiłku – bieganie, skakanie czy też tarzanie się.

Starajmy się przede wszystkim zapobiegać

Ponieważ nieznana pozostaje główna przyczyna OSŻ, brak jest również w 100 skutecznych metod zapobiegania. Możliwe jest jednak znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia tego schorzenia, poprzez wprowadzenie na co dzień określonych nawyków. Przede wszystkim zalecamy dzielenie jednej dziennej porcji karmy na kilka mniejszych oraz umieszczenie miski psa bezpośrednio na podłodze, nie na podwyższeniu. Zwierzę powinno mieć zapewniony spokój podczas jedzenia, zaś po jego zakończeniu powinno odpoczywać przez minimum 30 minut. Z kolei przez godzinę po jedzeniu nie powinno się również podawać psu wody. Po posiłku nie wolno również dopuszczać do jakiejkolwiek aktywności fizycznej u czworonoga! Warto także wybierać wysokiej klasy suchą karmę oraz mieszać ją z jedzeniem z puszek. W przypadku ras szczególnie obciążonych ryzykiem zachorowania lekarze weterynarii rekomendują wykonanie profilaktycznego zabiegu gastropeksji u młodych psów. Zabieg ten nie daje żadnych skutków ubocznych i daje 96% skuteczności, jeśli chodzi o zapobieganie OSŻ.

 

Opracowanie merytoryczne:  Natalia Piętka-Hućko, Klinika Weterynaryjna Arka