Spokojne święta dla czworonoga.

Kazimierz Ściślewski dziadek dr Gawora – historia lekarza weterynarii
13 kwietnia 2021

Spokojne święta dla czworonoga.

Powolutku zbliżamy się do świąt, niektórzy je uwielbiają, inni okazują umiarkowany entuzjazm. Święta mogą być dość dużym przeżyciem dla naszych zwierząt – częstsze wizyty gości, większy ruch i pośpiech wokoło, nowe atrakcyjne 

zapachy, oraz sylwestrowe wystrzały. Marzenie, o spokojnych świętach, mogłoby być takim, które poparłoby większość naszych domowych zwierząt, o ile potrafiłoby przemówić. Zastanówmy się więc, jak sprawić, aby ten okres był ciut łatwiejszy dla naszych zwierząt? 

Zaciszne miejsce dla zwierzaka

Pierwszą zasadą, którą warto wprowadzić, to tą, że w domowym zgiełku zwierzę ma swoje zaciszne miejsce, do którego może się schować, gdy ma już dość tych wszystkich zaczepek, od naszych gości, czy hałasu wokół. U kota, może to być jakaś wysoka półka, lub inna kryjówka, z której bezpiecznie będzie mógł obserwować, lub zdrzemnąć się. Dla psiaka, może to być legowisko w cichym miejscu, a nawet klatka, do której może się schować. Czasami mamy ochotę pochwalić się swoim ukochanym zwierzakiem, ale ważne jest, żeby nie zmuszać naszych zwierząt do kontaktu z naszymi gośćmi, o ile same tego nie chcą. 

Dieta w świątecznym czasie

Druga sprawa, to świąteczna dieta, czasami aż nas korci, aby poczęstować psa czy kota, naszym pysznym jedzeniem. Tutaj musimy na wstępie zaznaczyć – to nigdy nie będzie dobry pomysł. Czasami może się to zakończyć niegroźnym dyskomfortem, ale innym razem poważnym problemem żołądkowym, a nikt z nas nie chciałby spędzić świąt oczekując na wizytę lekarską. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Trzecia zasada to bezpieczeństwo. W świątecznym zamieszaniu, łatwiej o to, aby pies czy kot połknął coś niepożądanego – rybę ze stołu, malutką bombkę, tuzin uszek, czy nawet kawałek choinki. Taka sytuacja musi nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii. W okresie świątecznym dość często przyjmujemy tego typu przypadki, nie uwierzylibyście co można znaleźć w psim czy kocim żołądku ;). Jako opiekun zwierząt musisz zachować szczególną uwagę, co robi twój zwierzak, gdy ty zajmujesz się świątecznymi sprawami. 

Jak poradzić sobie ze stresem u zwierzaka?

Niektóre zwierzęta, pomimo przygotowań, aby zapewnić im świąteczno – sylwestrowy komfort, bardzo się stresują. Zmiana miejsca, głośne świąteczne spotkania, czy fajerwerki, mogą sprawiać, że będą się one bardzo źle czuły. Można spróbować skorzystać z delikatnych środków – feromonów w formie sprayów czy obróżek, tabletek ziołowych, czy na bazie alfa-kazozepiny i L-tryptofanu. Możemy też porozmawiać z lekarzem o mocniejszych środkach, które pomogą zredukować stres u naszego zwierzaka. Jeżeli wiemy, że nasz pies czy kot, co roku bardzo przeżywa ten okres, to warto umówić się na taką wizytę dużo wcześniej, aby święta przeżyć spokojnie. 

Życzymy Wam i waszym zwierzętom pięknego i pełnego spokoju czasu!