Status Kliniki Przyjaznej Kotom ISFM – co to oznacza? Cat Friendly Clinic (CFC)

Jak dbać o zęby zwierzęcia? Higiena jamy ustnej psa i kota
7 czerwca 2019
Stomatologia weterynaryjna w Klinice Arka
3 kwietnia 2020

Status Kliniki Przyjaznej Kotom ISFM – co to oznacza? Cat Friendly Clinic (CFC)

Jesteśmy jedną z trzech klinik w Polsce posiadającą status Kliniki Przyjaznej Kotom ISFM.
Standard przyznawany jest na trzech poziomach – złotym, srebrnym i brązowym. Klinika Arka jest jedyną w Polsce kliniką posiadających standard złoty.

Koty są pacjentami niezwykle podatnymi na stres, spowodowany bodźcami wizualnymi, dźwiękowymi, zapachowymi itp. Każdy etap wizyty w klinice weterynaryjnej – transport, pobyt w poczekalni, kontakt z innymi zwierzętami, badania, hospitalizacja jest dużym obciążeniem dla ich organizmu i zdrowia. 

Międzynarodowa Organizacja The International Society of Feline Medicine (ISFM) utworzyła program mający na celu dostosowanie standardów klinik weterynaryjnych do potrzeb kotów tak, aby wizyty były dla nich jak najmniej stresujące. Status Kliniki Przyjaznej Kotom ISFM daje gwarancję, że klinika spełnia standardy akredytacji. Poziom brązowy – podstawowe wymagania – powinna je posiadać każda placówka weterynaryjna mająca status Kliniki. Poziom srebrny i złoty – spełnia więcej niż podstawowe wymagania.  

Nasza klinika posiada status złoty, co oznacza, że poza podstawowymi wymaganiami, czystością i higieną, musieliśmy spełnić szereg wymagań dodatkowych, takich jak:

 • Wyznaczone w poczekalni specjalne miejsce dla kotów – w naszym Kocim Kąciku znajdują się półki, na których można umieścić transportery w taki sposób, by koty nie miały ze sobą kontaktu wzrokowego. Obecne są również kocyki, którymi można przykryć transporter w celu zredukowania bodźców powodujących stres.
 • Specjalny gabinet przeznaczony tylko dla kotów – do tego gabinetu nie mają wstępu żadne inne zwierzęta. Można w nim bez obaw wypuścić kota z transportera, pozwolić mu na przechadzkę i oswojenie się ze środowiskiem. W gabinecie jest drapak i specjalna półeczka, aby zwierzę mogło obserwować wszystko z góry. W Kocim Gabinecie rozpylone są kocie feromony, działające na nie rozluźniająco.
 • Posiadamy Koci Szpital – jest to całkowicie oddzielne pomieszczenie, do którego wstęp mają tylko koty pozostawiane na hospitalizację lub po prostu poddawane dodatkowym badaniom. Tutaj również powietrze wysycone jest kocimi feromonami. Występuje tam odpowiednia dla kotów temperatura powietrza. 
 • Boksy są odpowiednio duże, dzięki temu spokojnie mieści się w nich kuweta, miski z jedzeniem oraz miejsce na legowisko lub domek, w którym kot może się ukryć.
  Ustawione są one w taki sposób, by zwierzęta nie miały ze sobą kontaktu wzrokowego.
  Szpital od pozostałych pomieszczeń oddzielony jest drzwiami – redukuje to poziom hałasu i dodatkowych zapachów w Kocim Szpitaliku. 
 • Posiadamy odpowiedni poziom wyposażenia diagnostycznego, wyższy niż podstawowy. 
 • Nasz personel rozumie potrzeby kotów, posiada wiedzę i wyposażenie, by podczas badania czy podawania leków zredukować poziom stresu.
 • W Klinice występują dwie osoby posiadające miano Kociego Adwokata – jest to dr nauk wet. Jerzy Gawor oraz technik Joanna Warzecha. Ich zadaniem jest dopilnowanie przestrzegania standardów oraz udzielanie i pomocnych informacji właścicielom kotów.

Redukcja stresu ma wyraźny wpływ na wyniki badań diagnostycznych, stan zdrowia kota oraz jego regenerację po przebytych chorobach i zabiegach, dlatego od lat dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić najwyższy standard w naszej klinice. 

Znalezione obrazy dla zapytania cat friendly clinic

Certyfikat 2020-21 [.jpg]