Status Kliniki Przyjaznej Kotom ISFM – co to oznacza? Cat Friendly Clinic (CFC)
2 sierpnia 2019Szczepienie królików – jakie szczepienia warto wykonać?
28 stycznia 2021
Nasze kompetencje
Dr n. wet. Jerzy Gawor to specjalista stomatologii weterynaryjnej w Klinice Arka, członek American Veterinary Dental College i European Veterinary Dental College - takimi tytułami, może wykazać się tylko kilku praktyków w Europie, co gwarantuje wysokie kompetencje, wiedzę i doświadczenie medyczne.
Pod kierownictwem Jerzego Gawora, pracuje doświadczony czteroosobowy zespól dyplomowanych asystentów-higienistów stomatologii weterynaryjnej, dbający o zdrowie naszych pacjentów, w nowoczesnych salach zabiegowych oraz całodobowym laboratorium klinicznym. Klinika Arka to gwarancja najwyższej jakości weterynaryjnej usługi stomatologicznej i chirurgii szczękowej małych zwierząt.Co oferujemy w stomatologii weterynaryjnej?
1. Profesjonalne konsultacje stomatologiczne
Obejmujące: badanie kliniczne pacjenta przytomnego, analizę historii leczenia i ustalenie planu diagnostyczno-terapeutycznego u wszystkich gatunków małych zwierząt. U niektórych pacjentów konieczne jest wykonanie uspokojenia lub nawet znieczulenia ogólnego, do których kwalifikację wykonuje specjalista kardiolog oraz pozostali lekarze zespołu.
W niektórych przypadkach konieczne jest zbadanie pacjenta w premedykacji lub znieczuleniu. By zabiegi były bezpieczne, kwalifikację do znieczuleń wykonuje specjalista kardiolog oraz lekarze interniści.
2. Zabiegi profilaktyczne
To zespół czynności w znieczuleniu ogólnym obejmujący badanie kliniczne i radiologiczne jamy ustnej oraz uzębienia. Po usunięciu osadów powierzchnie zębów poddawane są polerowaniu, następnie w zależności od potrzeb wykonujemy fluoryzację zębów i/lub pokrywanie ich powierzchni preparatami ochronnymi. Samo usunięcie kamienia nazębnego nie ma znaczenia leczniczego oraz służy przygotowaniu jamy ustnej do dalszych czynności specjalistycznych.3. Diagnostykę obrazową dwuwymiarową i trójwymiarową
Posiadamy najnowocześniejszy tomograf stożkowy (3D), dzięki któremu możemy dokładnie zdiagnozować patologie w obrębie trzewioczaszki i mózgowioczaszki. W wielu przypadkach takich jak: choroby nowotworowe, nieprawidłowości jamy nosowej lub problemy stawów skroniowo-żuchwowych tylko diagnostyka trójwymiarowa umożliwia prawidłową ocenę diagnostyczną. Tomografia doskonale sprawdzi się w diagnozowaniu traumatologii (po wypadkach), wad wrodzonych czy przy chorobach gryzoni i królików.
4. Ekstrakcje zębów mlecznych i stałych
Podczas badania pacjenta, bardzo często znajdujemy chore zęby, które są źródłem bólu oraz infekcji. Takie zęby są kwalifikowane do leczenia. Bardzo często okazuje się, że nie da się już ich uratować. Ekstrakcje to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny w stomatologii. Należy go wykonać starannie i zgodnie ze wszystkimi standardami sztuki medycznej. Te standardy zawsze obejmują ocenę radiologiczną przed i po zabiegu, zapobieganie i leczenie bólu oraz zapewnienie funkcjonalności i komfortu życia pacjenta. Wiele psów i kotów cierpi z powodu nieprofesjonalnie wykonywanych zabiegów usuwania zębów.5. Kontrole pozabiegowe
Dedykowane są wszystkim pacjentom i w zdecydowanej większości są bezpłatne. W trakcie tych kontroli oceniany jest proces gojenia się tkanek i zębów, a także ustalany jest indywidualny program higieniczny dla każdego pacjenta dostosowany do potrzeb pacjenta oraz możliwości właściciela - Uczymy jak dbać o jamę ustną waszego pupila w domu. Posiadamy w sprzedaży specjalne preparaty przystosowane do higieny jamy ustnej psów i kotów.Specjalistyczne zabiegi z zakresu stomatologii i chirurgii szczękowej
6.A. Leczenie chorób przyzębia
Ruchomość zębów, przykry zapach wydychanego powietrza, duża ilość osadów nazębnych, powiększone węzły chłonne to częste objawy towarzyszące chorobom przyzębia.
Leczenie rozpoczyna się od ustalenia stanu faktycznego i kondycji tkanek jamy ustnej. Na podstawie analizy zostaje przedstawiony odpowiedni program leczenia. W trosce o zdrowie naszych pacjentów korzystamy z najnowszych osiągnięć periodontologii, nowoczesnych urządzeń i profesjonalnych materiałów. Wykonujemy: zabiegi regeneracyjne przy zanikach i kieszeniach przyzębia, oraz leczenie chirurgiczne i zachowawcze chorób tkanek przyzębia.
6.B. Leczenie chorób miazgi zębowej
Choroby miazgi zębowej są bardzo bolesne i niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia. Objawami chorób miazgi są ropnie, przetoki na skórze twarzy, często opuchlizna okolicy trzewioczaszki, a także przebarwione zęby.
Endodoncja to jedna z najtrudniejszych dziedzin stomatologii. W zależności od stanu choroby pacjenta - dobieramy odpowiednie leczenie endodontyczne: biologiczne, standardowe lub chirurgiczne. Staramy się zawsze interweniować, zanim pojawią się powikłania choroby miazgi.
6.C. Leczenie ortodontyczne
Odbywa się w celu zapewnienia komfortu życia i zapewnienia funkcjonalności zgryzu u pacjentów. Przed przystąpieniem do leczenia, lekarz dokładnie diagnozuje problem oraz konsultuje z opiekunem aspekty etyczne problemu i kwestie bezpiecznego prowadzenia pacjenta - niejednokrotnie wymagające częstych znieczuleń.
6.D. Leczenie protetyczne
Dotyczy tych pacjentów, którzy mają osłabione uzębienie lub ich nabyte braki. Celem leczenia jest odzyskanie przybliżonej funkcjonalności zgryzu do naturalnej i zapobieganie dalszym uszkodzeniom uzębienia.
6.E. Leczenie chorób nowotworowych głowy i szyi.
Leczenie obejmuje dokładną diagnostykę, ustalenie strategii działania a następnie leczenie chirurgiczne jak i następujące po niej leczenie onkologiczne. Korzystamy z lasera chirurgicznego, noża piezoelektrycznego, diatermii wysoko jak i niskotemperaturowej.
6.F. Chirurgia szczękowa urazów i złamań trzewioczaszki.
Urazy głowy, jamy ustnej, zębów i trzewioczaszki są bardzo bolesne i wymagają leczenia. Diagnostyka obrazowa 3D pozwala na zidentyfikowanie wszystkich uszkodzeń, wykonanie kontroli pooperacyjnej i monitorowania rehabilitacji. Ta okolica jest bardzo skomplikowana i bogata w ważne dla życia i funkcjonowania struktury anatomiczne. Naszym pacjentom zapewniamy nasze doświadczenie, odpowiednie wyposażenie oraz najnowocześniejsze materiały, by prawidłowo wykonać często skomplikowane zabiegi.
6.G. Diagnostyka i leczenie chorób stawów skroniowo-żuchwowych.
Aby prawidłowo zdiagnozować choroby w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, należy najpierw wykonać badanie tomograficzne, a dopiero potem wykonać właściwe leczenie i skutecznie poprowadzić dalej pacjenta, aby zapobiec możliwości nawrotu choroby. Każde ograniczenie ruchu szczęk i ich rozwierania może być objawem chorób stawów skroniowo-żuchwowych i tylko odpowiednia diagnostyka może przybliżyć lekarza i właściciela do rozwiązania takiej przypadłości.
6.H. Leczenie chorób zapalnych jamy ustnej kotów.
Choroby jamy ustnej u kotów to niestety coraz częściej spotykany problem. W każdym przypadku skuteczne leczenie obejmuje profesjonalną interwencję stomatologiczną poprzedzoną precyzyjnym rozpoznaniem. Klinika Weterynaryjna Arka jest kliniką przyjazną kotom - jako jedyni w Polsce szczycimy się złotym standardem według kryteriów ISFM.
6.I. Diagnostyka i leczenie problemów stomatologicznych fretek, gryzoni i królików.
Ta grupa zwierząt towarzyszących człowiekowi często miewa liczne kłopoty zdrowotne związane z uzębieniem i jamą ustną. Bardzo ważne jest dobre radiologiczne rozpoznanie patologii i na tej podstawie ustalenie kierunku i sposobu leczenia. Najczęstszym objawem chorób jamy ustnej i uzębienia są kłopoty z przyjmowaniem pokarmu.
6.J. Leczenie wad wrodzonych i nabytych trzewioczaszki
Wady rozwojowe podniebienia, warg, a także deformacje uzębienia takie jak: braki zębowe, zęby nadliczbowe, zęby zatrzymane i towarzyszące im torbiele to najczęściej spotykane wady w obrębie trzewioczaszki.
Każda nieprawidłowość anatomiczna w jamie ustnej powinna być zaprezentowana lekarzowi specjaliście. Po dokładnym rozpoznaniu podejmujemy działania poprawiające funkcjonalność jamy ustnej.
6.K. Chirurgia rekonstrukcyjna trzewioczaszki
Niektóre uszkodzenia po urazach lub zabiegach mogą być poddane leczeniu rekonstrukcyjnemu. W części przypadków tak leczymy pacjentów po zabiegach chirurgii onkologicznej. W swojej pracy korzystamy z nowych technologii i współpracujemy z ośrodkami naukowymi w Polsce, które wykonują specjalistyczne modele i preparaty tkanko-zastępcze w celu rekonstrukcji usuniętej tkanki danego pacjenta.
6.L. Brachycephalic Obstructive Airways Syndrome (BOAS)
To zespół problemów dotyczących najczęściej ras z grupy psów i kotów krótko-czaszkowych: (Mops, Buldożek Francuski, Bulldog Angielski, Pekińczyk, Małpi Pinczer, Gryfonik Brukselski, Japoński Chin, Bokser, Dog De Bordeaux, Shi-tzu czy wśród kotów rasy takie jak: Pers, Exotic. Problemy związane z BOAS ograniczają normalne oddychanie, utrudniają normalne życie i korzystanie z jamy ustnej i nosowej. Każdy z tych problemów wymaga dokładnej diagnozy, na podstawie, której doświadczony chirurg szczękowy zaproponuje rozwiązanie terapeutyczne i przy wykorzystaniu odpowiednich technik oraz urządzeń operacyjnych wykona stosowną interwencję.
6.M. Choroby wad tkanek miękkich gruczołów ślinowych, migdałków, warg języka oraz jamy nosowej
Urazy, nowotwory, deformacje wrodzone, ciała obce, torbiele ropnie oraz inne patologie tych narządów często wymagają interwencji chirurgicznej. Im lepiej taka interwencja jest wykonana tym bardziej prawdopodobne jest prawidłowe podjęcie funkcji i dobre efekty kosmetyczne.